Jump to content

Photo

Lektire

• Please log in to reply
31 replies to this topic

Poll: Lektire (28 member(s) have cast votes)

Volite li da citate lektire?

1. Da! (1 votes [3.57%])

Percentage of vote: 3.57%

2. Da ali nisu sve interesantne. (9 votes [32.14%])

Percentage of vote: 32.14%

3. Delimicno. (4 votes [14.29%])

Percentage of vote: 14.29%

4. Voted Uglavnom ne, samo kad moram. (10 votes [35.71%])

Percentage of vote: 35.71%

5. MRZIM LEKTIRE! (4 votes [14.29%])

Percentage of vote: 14.29%

Vote Guests cannot vote

#21 Sajovac^

Sajovac^
  • MicroIce!

• 1,664 posts
  • 1 Reputation
  • Omiljeni crtać:Galaktički fudbal...

Posted 17 March 2012 - 01:15 PM

Ja čitam samo kada moram, zbog škole. :S
  • 0

#22 Mermaid Melody Sara

Mermaid Melody Sara
  • 1,567 posts
  • 4 Reputation

Posted 17 May 2012 - 05:47 PM

Htela bih da dodam nanoviju lektiru, fantasticni roman "Mali princ". Alegorijska prica sa elementima bajke namenjena i deci i odraslima. Cita se i u cetvrtom razredu ali se ne shvata bas najbolje. Drugim recima, u sedmom se drugacije dozivi. Mozda je tako napisana da je svaki uzrast drugacije shvati i da je svako dozivi na neki svoj nacin. Po mom misljenju predstavlja jednu sasvim jednostavnu pricu koju i malo dete moze da razume i poredja dogadjaje, prepricavajuci ih, dok sustina piscevih reci nosi mnoge zivotne i vazne poruke. Ona najvaznija, Sustina je ocima nevidljiva. Najbolje se vidi samo srcem. je kod mnogih zaboravljena. Sukob dva tako bliska a tako otudjena sveta dece i odraslih cini je na neki nacin satiricnom. Ostro kritikovanje odraslih je prikriveno blagim humorom piscevih reci i najbolje se oslikava u razmisljanju malog princa dok putuje od planete do planete. Naravno, sadrzi jos mnoge poruke o zivotu, prijateljstu i ljubavi. Preporucila bih je svakome. Pravi melem za dusu i skriveni kutak za bezanje od haoticnog zivota koji, nazalost, zivimo. Obavezno procitajte, necete se pokajati.

Edited by Mermaid Melody Sara, 17 May 2012 - 05:48 PM.

• 0

#23 dunjastojanov2

dunjastojanov2
  • Što sad ljubav ima stim,kad te više ne volim!

• 150 posts
  • 0 Reputation
  • Omiljeni crtać:SVE!!!

Posted 31 July 2012 - 04:36 PM

Lektire pa ... uglavnom me mrzi da pocnem i prve tri glave okilavim ali ostatak procitam za dva dana (mislim kad dodje zanimljvi deo),ali shta ja znam tek sam zavrshila 5 nisam josh prochitala tako mnogo lektira
  • 0

#24 Jessie

Jessie
  • micca

• 687 posts
  • 2 Reputation
  • Omiljeni crtać:Death note, Higurashi, Naruto

Posted 31 July 2012 - 05:39 PM

Nevolim ih i nikad ih nisam volela,al sta cu moram da ih citam ak ocu dorbu ocenu...
  • 0
moje zastave uvjek su iste boje na njima ljubav caruje.moje zastave nikad na pola koplja,ljubav se ne predaje. :-)))

#25 Gollum

Gollum
  • 304 posts
  • 11 Reputation
  • Omiljeni crtać:Uspavana lepotica

Posted 12 September 2012 - 06:00 PM

Citao sam sve lektire (osim "Cekajuci Godoa" jer sam se tad vec uveliko spremao za prijemnni a knjiga mi je bila smor)....

Lektira u gimnaziji je meni bila OK, i ne bih tu mnogo menjao... To su ugl klasici koje covek treba da procita... Mada je mene tada mrzelo da citam jer mi je oduzimalo dosta vremena koje bih proveo radeci nesto sto mi vise prija (kad se setim Karenjine od 1000 strana, uh), iz ove perspektive, 6 godina nakon srednje skole, drago mi je sto sam sve to tada iscitao, a neke knjige cu jos jednom, sada, kad sam malo zreliji i stariji...

Lektire za osnovnu skolu se nesto i ne secam bas,... Pamtim Orlovi rano lete, i razne neke partizanske junake i junakinje, i te su mi knjige bas bile smor... i secam se prve malo duze lektire (tada je bila u 3. razredu) a to je "Bela griva" lol
  • 0
VOLIM.... umetnost, proleće, noć, more, morske plodove ( lignje naročito ), životinje, Beograd, Veneciju, Mediteran, prijatelje, jagode, uspomene iz detinjstva, putovanja, Diznijeve filmove, magiju, Kalemegdan, Avalu, razglednice, zvuk violine, antičku Grčku, raznovrsnost, vodu, prirodu, smeh, suze, Sunce, leptire, etno muziku, renesansu, kinesku hranu, latinski jezik, istoriju, matematiku, psihologe, snove, Gospodara prstenova, gajde, pozorište, veštice, srebro, čokoladu, slobodu, ..... :wub:

NE VOLIM.... nasilje, džibere, mržnju, Cecu, umišljene ljude, blato, narodnjake, laži, pranje sudova, kasnu jesen, politiku i političare, ljude koji zabadaju svoj nos u tuđe živote, domaće reality-e, ništa što je nametnuto, patlidžan, air max patike, svoju srednju školu, pacove, zlato, dlake, Novi Beograd, bol, odlazak zubaru, fiziku i hemiju, glasne komšije, lopove, ratluk, telenovele, budilnik, bol u grlu, agresiju, nepravdu .... :bljak:

#26 SerbianGod

SerbianGod
  • 6,476 posts
  • 388 Reputation
  • Omiljeni crtać:Legend of the Galactic Heroes

Posted 12 September 2012 - 06:07 PM

Meni samo nije jasno, zasto u osnovnoj skoli nema za lektiru "Ostrvo sa blagom", roman koji je definisao avanturisticki zanr i predstavlja prav klasik, barem u polju knjizevnosti za mladju populaciju?
  • 0

#27 TheGunslinger

TheGunslinger
  • Anime Inkvizitor

• 1,251 posts
  • 349 Reputation

Posted 13 December 2012 - 03:02 PM

Lektire...čitao sam ih sve. Nisam nijednu preskočio. Većinu sam mrzeo.

Moj problem sa lektirama je taj što nisu primerne za uzrast onih koji ih čitaju - neke od tih knjiga su veoma, veoma teške(ne samo bukvalno, već i figurativno) i nisu za srednjoškolce i osnovce kojima je krv uglavnom u nekom drugom predelu tela a ne u mozgu, i koji ne mogu da se povežu sa problemima koje glavni lik ima sa poslom, brakom, svojom decom, odlaskom u vojsku, itd. prosto zato što tinejdžeri. Takođe u lektiri ima i mnogo stvari koje su takođe veoma teške i za odrasle ljude da svare, kamoli srednjoškolce, kao npr "Čekajući Godoa".

S druge strane, neke od tih knjiga su zastarele prosto rečeno - potreban je na kraju prevodnik za žargon koji se koristi, dodatna literatura samo da bi razumeo šta se dešava jer su neke stvari specifične za taj region u kojem se dešava i to vreme u kojem se dešava itd. To je ok, naravno, ali tinejdžeri u srednjoj školi...nisu zainteresovani zato, po default-u. Jedina lektira za koju sam video da je mnogo(ženskih) osoba bilo zainteresovano, je Ana Karenjina, koja ima mnogo paralela sa tele-novelama, što je verovatno razlog za popularnost te lektire.

Sad, jedino što se meni zaista svidelo je "Proces" veoma briljantna knjiga za koju nije potrebno razumevanje perioda da bi je shvatio(iako to dodaje ponešto), i mesto dešavanja je veoma "opšte" tojest može se primeniti na bilo koju zemlju. Naravno, čak ni ta lektira nije prigodna za srednjoškolski uzrast - ja sam jedini u mom razredu kome se svidela.

Zaista mislim da bi trebalo da bude drugih žanrova u lektirama osim ovoga što sada ima. Veoma sam zapanjen što pisci kao što su Isak Asimov, Artur Klark, Ursula Legvin, Rej Bredberi, itd. nisu uključeni ne samo kao lektire, već čak ni u formi kratkih priča ili odlomaka u čitanci, pošto svi ti pisci imaju izuzetne kratke priče, bez sumnje. Čak i nešto kao što je Agata Kristi je i dalje, iz nekog razloga odsutno iz srednjoškolske literature.
Svi žanrovi koji su previše udaljeni od čiste istorijske fikcije, realizma ili drame, su u nekakvom getu književstva. Naučna Fantastika, Fantazija, Misterija, Horor...čak i neka savremenija Komedija, koju bi, sačuvaj bože, neko mogao da razume i da mu čak bude smešna u današnje doba!

Ne znam, to je samo moje mišljenje. Oduvek sam imao jak stav po pitanju lektira, i imam osećaj da su ljudi koji to određuju previše odvojeni od realnosti i pod uticajem starog, komunističkog načina školovanja - gomila ruskog realizma koji se i dalje provlači kroz lektire je smešna, a jedino "Zločin i Kazna" zaslužuje da tu ostane.
  • 0

Posted Image

This is no beginning,
This is the Final Cut

#28 extremesportist

extremesportist
  • 1,321 posts
  • 315 Reputation

Posted 22 April 2016 - 08:56 PM

Čitao sam lektire ali ne zato što sam ih voleo nego isklučivo zbog ocene. Mislim da je toliko potenciranje konstantnog čitanja u školi malo preterano jer koliko god knjige generalno bile korisne niko ne može sa sigurnošću da odredi koja je dobra za decu/tinejdžere a koja ne. Za mene su one kao filmovi, neke ti leže a neke ne i ako je osnovni cilj da pored bogaćenja rečnika deca nauče da na svoj način protumače pročitano (bar su nama kroz celo školovanje tako govorili) onda je svejedno koja je knjiga u pitanju, a ne da nam konstatno pričaju da ne čitamo fantastiku i slično već ruske klasike.

Od lektira koje sam čitao svideo mi se "Starac i more" dok je "Čekajući Godoa" ubedljivo najveća glupost koju sam pročitao. Jedino nisam čitao one maratonske poput Ane Karenjine jer stvarno oduzimaju mnogo vremena, a ja sam se trudio da većinu gradiva naučim na času pa nisam imao naviku da mnogo učim kod kuće.

Što se celog predmeta Srpski jezik i književnost tiče najviše me je nerviralo kada profesor izvoji neki malo apstraktniji pojam iz poezije ili proze i pita:"Šta je pisac ovim hteo da kaže?" Ko zna šta je hteo time da kaže i na kakvim je možda drogama bio dok je to pisao. To sa sigurnošću zna samo pisac (a možda ne zna ni on), ali profesor traži da mi zaključimo isto kao i neki kritičar koji je to protumačio na svoj način i svaki naš drugačiji odgovor je pogrešan, što stvarno nema smisla.

• 0

Posted Image

#29 Headlesswarr

Headlesswarr
  • 1,814 posts
  • 479 Reputation
  • Omiljeni crtać:Scooby-Doo

Posted 23 April 2016 - 01:21 PM

Od lektira koje sam čitao svideo mi se "Starac i more" dok je "Čekajući Godoa" ubedljivo najveća glupost koju sam pročitao. Jedino nisam čitao one maratonske poput Ane Karenjine jer stvarno oduzimaju mnogo vremena, a ja sam se trudio da većinu gradiva naučim na času pa nisam imao naviku da mnogo učim kod kuće.

Secam se tih naslova iz srednje ali izgleda da sam tada zaobilazio skolu dok se to citalo/radilo,cim se ne secam radnje. :D

• 0

#30 dakyorlando

dakyorlando
  • A picker, a grinner, a lover, and a sinner

• 2,208 posts
  • 396 Reputation
  • Omiljeni crtać:Drawn Together, The Loud House, Sabrina The Animated Series, Wreck-It Ralph, The Haunted World of El Superbeasto

Posted 23 April 2016 - 08:09 PM

Meni se zaista dopalo tek nekoliko knjiga koje sam čitao kao školsku lektiru: "Alisa u zemlji čuda", zatim Nušićeva "Autobiografija", a u šestom osnovne smo radili odlomak iz komada "Izbiračica" Koste Trifkovića, pa mi se dopalo i uzeo sam ceo komad da pročitam, a išao sam i dvaput da gledam predstavu; drugi put sam vodio ceo razred. :)

Voleo sam i Šekspirova dela, a o njima sam pisao i maturski u srednjoj.

• 0

Coming in second wouldn’t be the worst...

as long as no one else was first.

Posted Image

#31 dimic

dimic
  • Dimke

• 228 posts
  • 29 Reputation
  • Omiljeni crtać:Nindza kornjace

Posted 04 December 2016 - 10:34 AM

Koncentrisao bih se na lektire iz srednje škole, Čiča Gorio mi se svideo, Anu Karenjinu sam počeo da čitam za vreme letnjeg raspusta sećam se da je bila iz dva dela. Napolju sunce, lepo vreme ja čitam li čitam. Ostalo mi je žao što nisam pročitao Zločin i kazna" od Dostojevskog.

Lektira koju nisam pročitao u srednjoj, a kad sam završio srednju pročitao sam je tri puta je "Na Drini ćuprija" od Andrića. Posle nje sam nastavio sam delom "Prokleta avlija".

• 0

8TEztul.jpg

#32 aca257

aca257
  • 140 posts
  • 18 Reputation
  • Omiljeni crtać:Jako puno ih ima...

Posted 27 February 2019 - 04:55 PM

Citao sam ih sve, u Osnovnoj, tad sam ih najvise voleo. Nikako da zapamtim naslov lektire, (ili vise lektira) sa kratkim pricama-pripovetkama, a izdvojio bih: Torbicice otvori se ; Cudotvorni srebrnjak ; Kokos i jastreb ; Vatra na planini ; Zvezdooki cobanin... Inace, ja sam '84 godiste, a ovo sam sve citao u prvoj polovini 90-ih.

• 0