Jump to content

Photo

Aladdin (Aladin, 1992)

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 Artband

Artband
  • Kakolukia

• 1,664 posts
  • 302 Reputation
  • Omiljeni crtać:Volter Dizni ih je stvorio previše

Posted 19 August 2010 - 07:44 PM

Aladin

KCl7FiZ.jpg

Baziran na legendi o Aladinu i čarobnoj lampi iz ,,1001 noći", zaradio oko pola milijarde dolara, visoka ocjena od mene:

Ranije dok sam gledao prvi dio kao mlađi bila je mnogo loša sihronizacija (u tehničkom pogledu), čak je glas Aladinu davala žena, ako me sjećanje dobro služi. Mislio sam da ne postoji nova srpska sihronizacija, dok nisam naletio na ovo (pjesma je odlično odrađena, zamalo kao originalna, što je to je najteži dio za sihronizovanje):
Spoiler

info.png
Xisisxx.png
aAmfsOl.png

Srodne teme:
Aladin: Povratak Džafara (Aladdin and the return of Jafar, 1994)
Aladin i kralj lopova (Aladdin and the king of thieves , 1996)
Aladin (Aladdin tv series, 1994-1995)
  • 0

Imamo svo vrijeme ovoga svijeta, dobri moj Iznogude...

#2 NightGhost

NightGhost
  • i'll make a man out of you

• 2,511 posts
  • 557 Reputation
  • Omiljeni crtać:mulan , prince of egypt

Posted 11 October 2010 - 03:29 PM

mislim da je loudworks odlicno sinhronizovao ceo crtani a i lepo na nasem jeziku zvuci whole new world
  • 0
Cvet koji cveta u divljini vrlo je redak i najlepsi je od svih.

#3 crveni

crveni
  • 風の谷のナウシカ

• 3,272 posts
  • 58 Reputation

Posted 17 October 2010 - 10:43 PM

Odličan crtani, odlična sinhronizacija!
  • 0

Adaptation is the key for the survival.

#4 SerbianGod

SerbianGod
  • 6,476 posts
  • 388 Reputation
  • Omiljeni crtać:Legend of the Galactic Heroes

Posted 04 November 2010 - 05:24 PM

Lep crtani i jedna od boljih LW sinhronizacija, mada su i Hrvati uradili vrlo dobru sinhronizaciju, sto znaci da sam gledao ovo na tri razlicita duba.

Edited by SerbianGod, 04 November 2010 - 05:24 PM.

• 0

#5 Phantom_Macan

Phantom_Macan
  • 350 posts
  • 1 Reputation
  • Omiljeni crtać:Sundjer Bob

Posted 10 November 2010 - 07:32 AM

Moj omiljeni crtani iz detinjstva smile.gif
  • 0

#6 Milche

Milche
  • Bedno piskaralo

• 1,151 posts
  • 11 Reputation
  • Omiljeni crtać:ser zile i azdaja

Posted 10 November 2010 - 03:15 PM

mislila sam da sam vec pisala o ovom crtacu....ali ako nisam, evo prekopiracu ovde svoju analizu/recenziju

Žanr: animirani
Režija: Ron Clements, John Musker
Scenario: Ron Clements, John Musker, Ted Elliot, Terrz Rosio
Produkcija: Walt Disney Feature Animation
Muzika: Alan Menken
Godina: 1992.
Država: USA

Ova divna priča o dečaku sanjaru, ostavljenom da sam sebi kuje sudbinu, o bntovnoj princezi koja žudi za slobodom, dobrom i povodljivom sultanu kojim manipuliše zli vezir malo koju generaciju ostavlja ravnodušnom. Smeštena u kulturu istoka inspirisana arapskim bajkama, zaista nas baca u posebno raspoloženje i golica nam pažnju.
Glavni lik, Aladdin, je mladić sa ulice. Ne iskvaren, dobronameran i svačiji prijatelj, odmah publici prirasta za srce. Njegovi snovi se svakako vrte oko onoga što ne poseduje, a to su materijalna dobra, međutim i uprkos tome vidimo ga kao veselo i milo biće. Upadajući u sitne nevolje i šarmantno izlazeći iz istih, uvlači se pod kožu gledaocima. Veoma dobro razradjen lik opravdava titulu „diamod in the rough“ koja mu je data na samom početku filma.
Veoma bitna ličnost, princeza Jasmin, postaje predmet njegove želje. Trenutak kada prestaje da sanja o tome kako želi da bude bogat, jeste onaj kada se prvi put zaljubljuje. Scenaristi su savršeno opisali devojku kakva je dorasla našem junaku. Ona je avanturista, nemirnog duha, koji je dugo bio zatvoren i sputavan. Jedino o čemu mašta jeste sloboda, pošto sve ostalo ima. Vrlo je ne tipična princeza i to je još jedna stvar koja čini ovu priču fantastičnom.
Pošto sam već pomenula Arabiju i tu kulturu magije, čini se logično da se u ovu priču uplete i jedan duh. Duh iz čarobne lampe. Pozitivna ličnost bez premca. I ako je njegov posao samo da ispuni 3 želje i vrati se u lampu, ne ostaje ravnodušan pred mladim Aladdinom i odlučuje da se malo duže zadrži. Njegovi mudri saveti ga stavljaju u poziciju dobričine i nekog ko bi bio prva roditeljska figura u mladićevom životu. Jedan od najdirljivijih trenutaka jeste kada ga Aladdin na kraju oslobađa okova, i poželi duhovu slobodu umesto svoje treće želje.
Još dva lika nikako nesmemo zaboraviti a to su sultan Agrabaha i vezir Džafar. To su međusobno zavisni likovi. Sultan je popustljiv i naivna dobričina, ne tipičan vladar. Njega narod voli i uzdiže baš zbog ovih vrlina, dok je Džafar potpuna suprotnost. Manipulativni zloća, čvrste ruke, koji zapravo pomaže da neki red vlada. Ovde je postavljen neki balans i u samoj priči, pa nam ovi likovi čine pravi istočnjački začin.
Odmah je uočljivo da je glavna inspiracija za ovaj crtani potekla iz svakodnevnog života, a inspiracija za samo „pakovanje“ iste iz arapskih bajki, što je i više nego prikladno. Vrelina tih predela i mističnost se savršeno slažu uz karaktere junaka. Priča o odrastanju, prvim ljubavima i snovima nam pomaže da saosećamo sa svakom avanturom a prisustvo duhova i letećih ćilima nas podseća kako je taj period u životu najmagičniji. Ono što je takođe karakteristično jeste pouka koja se prožima. Naime Aladin i Jasmin, se pretvaraju da su nešto što nisu, da bi se uzdigli i opravdali pred sobom pre svega. Ni jednom ni drugom to ne polazi za rukom i oboje nadrljaju u svom pokušaju. Arapski, čist, mesec ih je prevario i mislili su da ne čine greške, ali su se ipak sapleli o dinu.
Sama radnja ima nekoliko važnih, dobro ukomponovanih obrta. Prvi je kada Aladdin ostaje zarobljen u pećini i otkriva duha u lampi koji ga izbavlja napolje. Sledeći je kada ga Džafr prepoznaje kao prevaranta i krade mu lampu i onaj najbitniji je kada se spašavaju od zlog Džafara pri kraju i Aladdin dobija dozvolu da oženi Jasmin i ako nije princ.
Kada se priča o ovom delu, nikako se ne sme izostaviti muzika. Ona priča priču skoro podjednako koliko i sam scenario. Divna pesma sa početka „Arabian nights“ nas odmah ubacuje u raspoloženje i ušuškava u priču. Priču o dečaku koji je želeo da bude nešto što nije, piču o neizbrušenom dijamantu, priču uz koja svakog od nas vraća u detinjstvo.
  • 1
Postedite mi zivot! Koristim ga iskljucivo u civilne svrhe!

You can't give me a gun and expect not to shoot people

#7 Milche

Milche
  • Bedno piskaralo

• 1,151 posts
  • 11 Reputation

Posted 10 November 2010 - 03:18 PM

inace pesma Arabian nights...tacnije njena originalna verzija, je bila zabranjena posto su se zalili i osudjivali je kao veoma politicki nekorektnu...
  • 0

#8 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 10 November 2010 - 05:54 PM

Cija je ta originalna verzija?
  • 0
Svi električni uređaji rade na sivi dim. Kada sivi dim izađe, uređaj više ne radi.

#9 Milche

Milche
  • Bedno piskaralo

• 1,151 posts
  • 11 Reputation

Posted 10 November 2010 - 06:00 PM

isto diznijeva...isti su autori samo su morali malo tekst da izmene smile.gif
  • 0

#10 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 10 November 2010 - 06:13 PM

Nisam znao za to smile.gif
Svasta covek nauci smile.gif
  • 0
Svi električni uređaji rade na sivi dim. Kada sivi dim izađe, uređaj više ne radi.

#11 Milche

Milche
  • Bedno piskaralo

• 1,151 posts
  • 11 Reputation

Posted 10 November 2010 - 06:20 PM

prva verzija : Where they cut off your ear/if they don't like your face.... pa se americki arapi pobunili i onda je promenjeno u

druga verzija: Where it's flat and immense/and the heat is intense

inace ovu je pesmu u prvom delu pevso Bruce Adler a u delu Return of Jafar pevao Brian Hannan
  • 0

#12 duksim1984

duksim1984
  • 1,462 posts
  • 5 Reputation
  • Omiljeni crtać:Transformersi

Posted 28 November 2010 - 09:16 PM

Prvi crtać o Aladinu bio je sjajan, veoma uzbudljiv, sa sjajnom grafikom. Jedan od mojih omiljenih.
  • 0

#13 the_flower

the_flower
  • 11 posts
  • 0 Reputation
  • Omiljeni crtać:Winx

Posted 01 December 2010 - 07:07 PM

Aladin mi je jedan od omiljenih Disney-jevih crtića, gledala sam sve djelove, najmanje mi se sviđa Aladin i kralj lopova, a prva dva sam gledala više puta itvarno je ekstra crtić.
  • 0

#14 Luchia Nanami

Luchia Nanami
  • 459 posts
  • 0 Reputation
  • Omiljeni crtać:Mermaid Melody

Posted 01 December 2010 - 10:01 PM

Kad sam ga prvi put pogledala svidjeo mi se a tako je bilo i svaki naredni put happy.gif
  • 0
I
I L
I LO
I LOV
I LOVE
I LOVE C
I LOVE CA
I LOVE CAT
I LOVE CATS
I LOVE CATS!

#15 Jovan Nikolic

Jovan Nikolic
  • 1 posts
  • 0 Reputation
  • Omiljeni crtać:Svi

Posted 10 December 2010 - 05:54 PM

Meni nije jasno kako da gledam crtani? Je l' mozete da mi pomognete? smile.gif huh.gif
Hvala unapred.
  • 0

#16 Artband

Artband
  • Kakolukia

• 1,664 posts
  • 302 Reputation
  • Omiljeni crtać:Volter Dizni ih je stvorio previše

Posted 14 December 2010 - 02:34 AM

Odgledah ga konačno sa našom kvalitetnom sihronizacijom koju je radio Laudvorks, vrijedi odgledati.
  • 0

Imamo svo vrijeme ovoga svijeta, dobri moj Iznogude...

#17 crveni

crveni
  • 風の谷のナウシカ

• 3,272 posts
  • 58 Reputation

Posted 14 December 2010 - 05:00 AM

Evo i te pesme:

• 0

Adaptation is the key for the survival.

#18 cartoonking

cartoonking
  • 867 posts
  • 25 Reputation
  • Omiljeni crtać:naruto

Posted 08 February 2011 - 09:28 AM

Prvi film je strava drugi onako, ali serija mi se uopšte ne dopada, previše fora tipa Duh koji ubacuje nekakve fore iz američkog života, koje nisu realne i u skladu sa tematikom tog vremena.Dobro u prvom crtaću duh je moćan, možda najmoćniji i fore su mu dobre, ali od kako je oslobođen stalno praktikuje nekakve glupave fore tipa naivnost i uvek ga svako izmlati.Mislim da klasike ne treba pretočiti u serije ,jer za dobar film ima materijala, ali za seriju na bazi toga filma za koju nema materijala, pa ubacuju svašta e to ne ide.Kao i u Narutu, sve što se radi na bazi mange je zanimljivo,sve van mange nekako nema draž...
  • 1
You can run, but you can not SLIDE...

#19 Phantom_Macan

Phantom_Macan
  • 350 posts
  • 1 Reputation
  • Omiljeni crtać:Sundjer Bob

Posted 08 February 2011 - 12:32 PM

Moj omiljeni crtac kada sam bio mali mislim da sam ga gledao po 100 puta i nikako da mi dosadi evo i sad bi ga rado pogledao biggrin.gif

Edited by Phantom_Macan, 08 February 2011 - 12:32 PM.

• 0

#20 bsjeka90

bsjeka90
  • Kavabunga

• 3,651 posts
  • 11 Reputation
  • Omiljeni crtać:Nindza kornjace

Posted 23 March 2011 - 03:01 AM

Divan crtac. Inace,od skoro sam pocela jako da cenim glumce koji daju glasove,i nekako kad vidim da je neko koga ja bas gotivim,mi poveca zelju za gledanjem. Nije mi to naravno glavno. Duhu je u prvom i trecem delu dao glas Robin Vilijams,dok je u drugom delu bio Dan Castellaneta,a to je inace lik koji daje glas Homeru Simpsonu.
  • 0
Posted Image

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info