Jump to content

Photo

MP3 plejeri

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 dakyorlando

dakyorlando
  • A picker, a grinner, a lover, and a sinner

• 2,186 posts
  • 389 Reputation
  • Omiljeni crtać:Drawn Together, The Loud House, Sabrina The Animated Series, Wreck-It Ralph, The Haunted World of El Superbeasto

Posted 02 October 2017 - 08:29 PM

MP3 plejeri danas svakako nisu više toliko u modi, s obzirom da skoro svako sluša muziku u pokretu na smartfonovima. Ipak, nije loše malo se podsetiti vremena kada su oni vladali, između ere vokmena / diskmena i smeštanja muzičkih kolekcija na smartfon.

Ja sam svoj prvi MP3 plejer dobio krajem 2005, za svoj 18. rođendan. Bio je to MSI Megastick.

megastick1_1.jpg

Na njega je moglo da stane svega 128 megabajta muzike, odnosno oko 120 (znate da je uvek malo manje nego što piše). To će reći oko dva sata, i to ako je kvalitet pesama 128 kbps. Dakle, morao sam svakog dana, tj. svaki novi put kad izlazim napolje i želim da ga koristim, da menjam njegov sadržaj. U to vreme, naravno, nisi mogao baš svaku pesmu koja ti padne na pamet da tako lako nađeš na netu, plus nisam još ni imao Internet kod kuće pa sam morao na alternativne načine da se dovijam kako da dođem do muzike koju sam hteo da slušam.

Svoj prvi MP3 plejer sam koristio nekih godinu i po dana, a onda sam, negde u proleće 2007, nabavio nov. Bio je to Xwave S-08, kako glasi pun naziv modela.

1.jpg

Ovaj model je imao (nešto manje od) 1GB memorije, što me je zaista oduševljavalo jer više nisam morao svaki čas da menjam pesme u njemu. Za njega je bilo karakteristično da je podržavao .LRC fajlove sa sinhronizovanim tekstom, ali trebalo ih je praviti što je značilo malo "baktanja" oko toga. Ipak, napravio sam koliku-toliku bazu .LRC fajlova sa tekstovima za meni omiljenije pesme. Takođe, ovaj plejer je pesme iz jednog foldera puštao uvek onim redosledom kojim ih ubacite u njega. Znači ako u folder ubacite prvo pesmu koja počinje na F, pa na U, pa na D, pa onda na O, on će tim redosledom i puštati umesto da ih poređa po abecednom redu. Boja displeja je mogla da se menja, nisu mu bili potrebni drajveri da bi se povezao sa PC-jem (na mom prvom plejeru su bili potrebni), a preko njega je mogao da se sluša i radio. Nažalost, nakon nekoliko godina (kada već više nije bio u svakodnevnoj upotrebi jer sam ga zamenio novim) se negde zagubio i nikada nisam uspeo da ga pronađem. Ostali su mi samo "kapica" od USB priključka i poklopac od spremišta za baterije.

Ovaj plejer sam, međutim, koristio kraće nego njegovog prethodnika - tek nešto više od godinu dana. Glavni razlog je bio što sam stalno morao da kupujem nove baterije za njega, jer on nije imao ugrađenu već je radio na jednu AAA bateriju. Zato već sredinom 2008. uzimam novi plejer marke Apacer (puno ime modela Apacer Audio Steno AU350).

apacer_audio_steno_au350_2gb-500x500.jpg

On je došao kao malo, ali ipak primetno rasterećenje za budžet, jer više nisam morao da kupujem baterije s obzirom da je on imao svoju, punjivu. Istina, trošila se nešto brže nego Xwave-ova, ali svaki put bih pomislio kako ovaj plejer mogu samo da priključim na PC i on će da se puni, umesto da svaki put kupujem nove baterije. Uz to je imao i duplo više memorije od svog prethodnika, što je značilo još ređe menjanje sadržaja.

Mada, ovaj model nije imao podršku za radio niti ekvilajzer (samo sedam ponuđenih presetova), mada to meni i nije bilo toliko bitno; mogao sam sa sobom da nosim skoro dva gigabajta muzike i nisam morao da kupujem baterije svaki čas i to mi je bilo dovoljno.

Njegova "era" je trajala nešto manje od dve godine, jer sam u leto 2010. kupio svoj prvi smartfon. Bila je to Nokia 5230 koja je mogla da pušta muziku, tako da mi više nije bio neophodan MP3 plejer.

U to vreme, u drugoj polovini dvehiljaditih, popularan je bio iPod, kao i MP4 plejeri, ali njih se nikad nisam "cimao" da nabavljam jer su mi bili previše skupi, a i nisu mi bili neophodni; bilo mi je dovoljno samo da imam nešto što podržava formate MP3, WMA i eventualno još neki alternativni format tipa OGG ili WAV, i mirna Bačka. Ali sve u svemu, ipak se rado sećam te ere MP3 plejera koja je u mom životu trajala nešto manje od pet godina.

Imate li i vi neku priču vezanu za vaše MP3 plejere? Koji ste koristili, kada je to bilo, kako su vas služili...?

• 2

Coming in second wouldn’t be the worst...

as long as no one else was first.

Posted Image

#2 Joda

Joda
  • The Librarian

• 19,728 posts
  • 1,260 Reputation

Posted 03 October 2017 - 04:58 PM

Mislim da je ovo jedna od retkih muzickih zvrckica koje sam zaobisao. Ostao sam veran mom diskmenu (koji je jos uvek u zivotu i koristim ga kada odem(o) negde samo ga priheftam na zvucnike i sve lepo) pre svega zbog kvaliteta reprodukcije. Ali ne bih se javio ovde da nisam ipak bio u posedu 2 ova aparaticka u nekom rasponu od 2006-2012. Sada pored mog telefona koristim neki prastari android na koji sam nakalemio neku ogromnu sd karticu pa se bahatim do mile volje. Elem prvo sam bio u posedu onog standardnog X Wave-ovog od 2 giga. Mislim da smo svi jednom provukli taj model kroz ruke jer je bio veoma popularan na nasem trzistu. Koliko je placen radio je posteno posao, mada da budem iskren kupio sam ga zato sto u tom trenutku u radnji u kojoj sam bio nisu imali u ponudi USB-ove (tako neka zvrcka je bila) pa sam ovo uzeo kao alternativu. I dalje ga imam i dalje radi samo sto ga koristim kao usb a ne kao ono za sta je prvenstveno namenjen osim sto ponekad kada zavrsim u nekoj zabiti ga koristim kao alternativni radio prijemnik. Drugi koji sam imao je bio neki mali sandisk-ov koji je imao punjivu bateriju. Ma koliko to zvucalo primamljivo to je kletva jer prokletinja moze da izdrzi od 8-12 sati ako je napunjena do kraja. Kao neko ko je u tom periodu 14 od 24 casa provodio izvan kuce mislim da nikada nisam koristio mladog junosu do nejgovog punog potencijala. Imao je stipaljkicu tako da je mogao da se zakaci za kais/jaknu/whatever vam padne na pamet ali se ispostavilo da je to shit jer je oprugica pukla nakon samo 2 meseca. Otprilike 2012 sam se apgrejdovao sto se tice telefona tako da je sva muzika isla na isti a njihovi prethodnici su doziveli sudbinu USB drajvova mada da budem iskren ovaj sandisk-ov nem pojma de je. Sve u svemu ne bih preporucio koriscenje mp3 plejera ako zelite kvalitetan zvuk ali ako niste probirljivi kao ja rock on.

• 1

This song is ending. But the story never ends.

#3 dakyorlando

dakyorlando
  • A picker, a grinner, a lover, and a sinner

• 2,186 posts
  • 389 Reputation
  • Omiljeni crtać:Drawn Together, The Loud House, Sabrina The Animated Series, Wreck-It Ralph, The Haunted World of El Superbeasto

Posted 03 October 2017 - 05:53 PM

Ja sam diskmen koristio samo u jednom kratkom periodu pre nego što sam dobio prvi MP3 plejer, ali mi je on prosto bio nepraktičan iz više razloga. Prvo, izbor muzike. Mogao sam ili da slušam ono što je na diskovima koje imam ili da sâm režem nove sa muzikom po izboru, a to je bilo previše cimanja. Dalje, bio je glomazan za držanje u džepu, a uz to je i muzika često znala da "secka" (čak i kada bih uključio antišok).

Ipak, postoji jedna osobina koje su moji MP3 plejeri imali a koja mi fali na Androidovim smartfonovima, a to je neko dugmence sa strane kojim bi se upravljalo muzikom. Da mogu da, kada ne želim da slušam trenutnu pesmu, samo napipam dugmence u džepu i pritisnem ga, a ne da svaki put moram da vadim telefon iz džepa, palim ekran i pritiskam mesto na kome je ikonica za sledeću pesmu.

3ed100ee4af99b0554f37b381ac0586a.jpg

Imao sam čak dva diskmena: jedan  Filipsov sličan ovom sa slike (tj. njegova zadnja strana je bila slična ovoj sa slike), a posle i jedan marke AEG koji je izgledao ovako:

bf_DIIQ3W1HA99086K5_1918427AEGDiscman3.j

Još uvek ga čuvam, mada ga više i ne koristim.

• 0

Coming in second wouldn’t be the worst...

as long as no one else was first.

Posted Image

#4 Joda

Joda
  • The Librarian

• 19,728 posts
  • 1,260 Reputation

Posted 03 October 2017 - 06:03 PM

Rezanje muzike i pravljenje plejliste je nesto sto prosecnom sakupljacu muzike dodje kao ritual, ne znam, meni je to oduvek bio jedan od omiljenih da ga nazovem "poslova". Jos kad pravis mixtape za devojke milina. Sto se glomaznosti tice problem nisam imao jer sam na svim jaknama imao velike unutrasnje dzepove (moji su mi ih usivali jer je za nekoga ko sto sam ja tako nesto prosto neophodno) ili je prednji dzep bio dovoljno veliki da junos smestim u njega. Leti jeste bilo malkice zeznutije ali sam se opet dovijao na neke nacine kojih vise iskreno ne mogu ni da se setim (a mozda nisam nista ni radio ko ce ga znati ima tome preko deceniju). Sa seckanjima nikada nisam imao problem sa mojim diskmenom tako da I can't relate to that. 

587a7c37158010b4a7580100.jpg

• 0

#5 extremesportist

extremesportist
  • 1,299 posts
  • 297 Reputation

Posted 03 October 2017 - 09:08 PM

Mlađi sam od vas, pa su u periodu kada sam počeo ozbiljnije da se interesujem za muziku mp3 ili diskmeni (za ovo sam iskreno zaboravio da postoji) već bili jako retki.

Ipak, sećam se da sam imao jedan walkman, koji je više bio igračka nego prava stvar i na kome sam mogao da slušam samo radio stanice. Jednom prilikom nismo imali struje pa sam na njemu slušao prenos utakmice i to ostaje jedan jedini put da sam ga koristio :D

U svakom slučaju, interesantna tema i bilo je zanimljivo pročitati vaše dogodovštine sa ovim spravicama.

• 1

Posted Image

#6 Joda

Joda
  • The Librarian

• 19,728 posts
  • 1,260 Reputation

Posted 04 October 2017 - 11:23 PM

Moj prvi prenosni nosac zvuka

Walkman_slika_O_43901173.jpg

• 1

#7 Joda

Joda
  • The Librarian

• 19,728 posts
  • 1,260 Reputation

Posted 04 January 2019 - 01:47 PM

Nije prenosiv ali je svakako nosac zvuka i svakako je pobeda

4.2 million records sold in the UK during 2018

• 0

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info