Jump to content

Photo

SBB vs Telekom & Kablovski vs ADSL

• Please log in to reply
231 replies to this topic

#1 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation
  • Omiljeni crtać:Nindža kornjače

Posted 15 November 2009 - 10:30 PM

Dakle, koji net koristite, koji mislite da je bolji i zašto, koje su povoljnosti a koje mane, šta nudi jedan a šta drugi itd itd? Možete komentarisati i provajdere pogotovo kada je u pitanju internet...Takođe, možete pričati i o televiziji...

Moje lično mišljenje je da se ne zna ko je gori. Da li SBB čije ljude mrzi da razvlače kabl po nekim malo udaljenijim mestima pa ljudima nabijaju cenu preko total tv-a, ili Telekom adsl gde ima puno povoljnosti a koji trenutno retko ko može da uvede jer nikada nema slobodnih portova. Znam nekoliko ljudi koji imaju tehničkih mogućnosti i koji su podneli zahtev za Telekomov adsl i iptv još u januaru a evo sada je novembar i još uvek ništa. Sada im je kao krenula neka akcija do Nove godine, ko se prijavi i obaveže se ugovorom na godinu dana korišćenja njihovog adsl interneta, dobija besplatno prva tri meseca. Šta to vredi kada ljudi samo mogu da se prijave i da čekaju do iznemoglosti. Sa druge strane SBB ima monopol, pokrivaju 54% tržišta naspram samo 13% koliko pokriva IPTV i mogu da rade šta hoće.

Ja sam trenutno na Veratovom adslu i planiram da se krajem meseca prebacim na Telekom baš zbog ova tri meseca besplatnog neta a i zbog iptva jer vekovima čekam sbb da se smiluje i razvuče kabl u mojoj ulici. Međutim IPTV ne može svako da uvede (možda ne mogu ni ja), iako ljudi imaju i koriste adsl...

Uglavnom, Telekom nudi više povoljnosti ali nemaju dovoljno kapaciteta i mogućnosti, a SBB nabija cene i može da obezbedi svima televiziju i internet ali jednostavno ne žele.
  • 0

#2 Megatron13

Megatron13
  • 653 posts
  • 0 Reputation
  • Omiljeni crtać:Transformersi

Posted 15 November 2009 - 10:57 PM

Ja za Telekomov ADSL koji trenutno imam, mogu samo da zahvalim svojoj dragoj mami. Naime telefon mi je radio preko PCM ( ni dan danas ne znam sta to znaci ), uzalud sam zvao danima, isao u postu, pisao neke molbe da me prebace na digitalnu centralu, nista vredelo nije. Uvek sam dobijao isti odgovor ,, Gospodine cinimo sve sto je u nasoj moci'', i tako je bilo skoro 8 meseci. Sve dok jednog dana, mama nije pronasla vezu u Telekomu, pa su me prebacili na digitalnu centralu u roku od 10 dana. I eto tako ja dobih Telekomov ADSL, sa kojim sam inace zadovoljan. Doticna mi je izabrala najbolji ruter koji postoji u Telekomu, i za sada radi ko sat. Ne mogu vam opisati moju srecu kad sam dobio aparat, radovao sam se ko malo dete...

• 0
Tamo gdje je sunce, tamo gdje su zvezde, tamo gdje je nebo bez oblaka...

#3 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 15 November 2009 - 11:24 PM

Sto se tice nas i neta....pa imamo najgori i najskuplji koji se moze naci u okruzenju...i naravno ceo je u monopolima. Kablovski prakticno drzi SBB, jer ovi druge ne treba ni pominjati, a ceo ADSL ide preko telekoma, nezavisno kog provajdera koristite.
Po teoriji (u svetu, to jest), najbolji su kablovski netovi posto su kod njih brzine mnogo vece i paritet dl/up ide do 1:1, ADSL je sledeci, pa razni wirelessi, ukljucujuci i satelitski. Naravno, kod nas bas i nije tako...pa, po mom misljenju, najbolji su ADSL-ovi (iako SBB trenutno nudi vecu brzinu za iste pare, ali su zato sa podrskom...da ne lajem).
Inace, ja koristim, od njegove pojave kod nas, ADSL, Beotelov i zadovoljan sa njime...radi pristojno smile.gif
  • 0
Svi električni uređaji rade na sivi dim. Kada sivi dim izađe, uređaj više ne radi.

#4 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 15 November 2009 - 11:31 PM

Meni Veratov adsl radi odlično, koristim ga godinu i 9 meseci, ali hoću da uzmem iptv, a Telekom uslovljava da moraš imati net kod njih iako je preko verata potpuno isti internet, tj sve to ide preko Telekoma.
  • 0

#5 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 15 November 2009 - 11:35 PM

E...ali placas Veratu net, a ne njima ;).gif
  • 0
Svi električni uređaji rade na sivi dim. Kada sivi dim izađe, uređaj više ne radi.

#6 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 15 November 2009 - 11:37 PM

Ne. Veratu sam isplatio sve što sam im bio dužan, sada prelazim na Telekom.
  • 0

#7 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 15 November 2009 - 11:40 PM

Nisi me razumeo....uslovljavaju te da predjes kod njih da bi njima placao i net, a ne Veratu smile.gif
  • 0

#8 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 15 November 2009 - 11:42 PM

Aha, ok mislio sam da si hteo reći da nastavljam da plaćam veratu. smile.gif

Pa da, plaćam veratu ali verovatno najveći udeo od cele te zarade ide Telekomu.
  • 0

#9 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 15 November 2009 - 11:45 PM

Sigurno, posto oni placaju Telekomu za net koji nude korisnicima i to debelo...ali opet im je sladje da uzmu sve, nego da daju neki dinar i drugim provajderima.
  • 0

#10 walrus_fm

walrus_fm
  • Jedi Master u penziji

• 3,434 posts
  • 15 Reputation
  • Omiljeni crtać:Štrumfovi

Posted 15 November 2009 - 11:55 PM

Ne znam zasto ja pisem u ovoj temi ali aj. Koristim ADSL t-home (prodali smo telakom njima). Vrlo sam zadovoljan samo sam se zeznuo sa paketom. Imam internet zajedno sa digitalnom televizijom. Sve je super samo sto sam uzeo osnovni paket koji mi ogranicava net na 10 GB pa mi posle smanjuje brzinu na minimum. Misliio sam da ce mi biti dovoljno ali sam se zeznuo. Odlucio sam se za ovaj paket pre svega zbog televizije. Ima negde oko 60 kanala i dali su mi neki aparat (media priemnik) koji moze da snima negde oko 150 h pa tako ne mora da se svadjam s mojima kad zelim nesto da gledam. Jednostavno to snimim i gledam kad mi je volja. Zanima me kolika je brzina neta u Srbiji download/upload.

Edited by walrus_fm, 16 November 2009 - 12:04 AM.

• 0
Nekoć davno postojala je šumica u kojoj su u svom tajnom naselju živjela malena stvorenja, a zvali su se štrumfovi i bili su dobri. A bio je tu i Gargamel, zli čarobnjak. On je bio zao... Kako mrzim štrumfove!!! Pohvatat ću ja vas, pohvatat ću vas pa bilo mi to zadnje što ću učiniti u životu... Dakle šuma je još uvijek tamo i ako oslušnete čut će te bijesan Gargamelov glas a ako ste dobri možda načas ugledate i štrumfove.

#11 luche

luche
  • 3 posts
  • 0 Reputation
  • Omiljeni crtać:Ptica Trkacica

Posted 16 November 2009 - 01:28 AM

ja koristim ove druge kablovske operatere u beogradu koje ne vredi ni spominjati biggrin.gif kako sam podstanar, isprobala sam i telekom, i beotel, i sbb, i od svega najpozitivnija iskustva imam sa sbb... slažem se tehnička podrša im je jako loša, ali srećom mi nije često trebala, tako da su ipak izbili na prvo mesto biggrin.gif

evo i rezultata speed testa za walrus_fm ;).gif upload jad i beda... sbb nudi 1:2 odnos(bar je nudio kad sam ga ja koristila), sadašnji kablovski provajder ne... dry.gif

klikom na rezultat možete doći do testa, i proveriti svoju brzinu ;).gif

Edited by luche, 16 November 2009 - 01:36 AM.

• 0

#12 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 16 November 2009 - 11:16 AM

Sto se tice ADSL-a minimalni je sada 1024/128 kb/s, a najveci je 4096/256 kb/s za fizicka lica, dok za pravna je max 16384/768 kb/s (16Mb/s).
SBB je povecao minimalnu brzinu na 4096/256, pa sve do 61440/2048 kb/s (60Mb/s) (i za pravne i za fizicke korisnike). Koliko vidim, odnos dl/up im je isti, samo sto SBB sada nudi daleko vece brzine.

Da mogu da biram....ne znam...mozda bi i presao na SBB (samo zbog brzine), ali ne bih dirao ADSL dok se ne uverim da sve radi ok. Kod SBB je problem sto im je podrska stvarno losa, a ima mnogo vise faktora koji uticu na kvalitet veze nego kod ADSL-a.
  • 0

#13 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 16 November 2009 - 11:31 AM

Ja bre ljudi ne znam zašto toliko govorite loše o sbb-u (ne mislim samo na ovu temu nego uopšte). Moj brat imam sbb-ov internet već više od dve godine i nikada nije imao problema, net radi kao lud. SBB ima još prednost što mu se u lokalu duplira brzina uploada pa onda recimo ako koristite torente i želite da održavate vaš ratio, nećete imati nikakvih problema jer upload ide preko 50 kb sa najosnovnijim paketom. Kada bih imao mogućnosti, uzeo bi sbb-ov net bez razmišljanja...
  • 0

#14 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 16 November 2009 - 11:40 AM

Ti recimo imas takvo iskustvo...ja sa dve strane potpuno suprotno...iz jedne firme gde je crko modem i nisu hteli da dodju da zamene, a redovno su uzimali pare net, na kraju su raskinuli ugovor i drugo, kod ortaka, koji nije mogao da dobije placenu brzinu dok se nije debelo isvadjao sa njima i onda je presao na adsl.... Sve zavisi gde si i koliko imas srece. Naravno, da se ne lazemo, isto vazi i za ADSL i za wireless.
  • 0

#15 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 16 November 2009 - 11:45 AM

Ni adsl nije ništa bolji po tom pitanju.

Drugo su firme, oni imaju potpisane ugovore a obični korisnici nemaju i oni mogu da vrate net kad im se ćefne. Čim prođe mesec dana od datuma poslednje uplate oni ti gase net dok ne uplatiš a adsl jok, tamo te drndaju. Kao fora imaš lufta do 10. u mesecu da platiš a još te pred kraj prethodnog meseca obavežu da platiš za naredni mesec. Ja ću ovu opremu da vratim u toku ove nedelje jer sa njima nikad nisi načisto, mogu samo da kažu nešto tipa ušao si u sledeći mesec i moraš da platiš jer nema nikakvih pravila.
  • 0

#16 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 16 November 2009 - 11:49 AM

To je bolje kod SBB-a....ali verovatno ima veze sa tim sto ADSL provajderi placaju net Telekomu, a SBB nikom, tj. on sam dovodi net. Eh...sad...na Beotelu mislim da je rok za prelaske sa paketa na paket (a verovatno i za otkazivanje usluga) 20ti u mesecu, posle ne moze. Mozda ti ne bi bilo lose da ih zovnes i pitas.
  • 0

#17 CaJIn

CaJIn
  • Sono Na no Chikara

• 6,030 posts
  • 228 Reputation
  • Omiljeni crtać:Avatar: The Last Airbender

Posted 16 November 2009 - 06:20 PM

Zasto ovde nema Telenor interneta? sad.gif
  • 0

Zetsubou wo shirou. Kore wa Uchiha Madara. Kami no chikara ga!

tumblr_mqxekwSaZG1r60ay5o1_500.gif

#18 luche

luche
  • 3 posts
  • 0 Reputation
  • Omiljeni crtać:Ptica Trkacica

Posted 16 November 2009 - 09:13 PM

QUOTE (Milan87 @ Nov 16 2009, 12:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ja bre ljudi ne znam zašto toliko govorite loše o sbb-u...

ja rekoh da sa njima imam najpozitivnija iskustva, tako da nije baš da toliko loše govorimo o sbb-u ;).gif
  • 0

#19 crveni

crveni
  • 風の谷のナウシカ

• 3,278 posts
  • 60 Reputation

Posted 22 November 2009 - 09:41 PM

Da li je neko od Vas već koristi IPTV?

Kakva je ova usluga u poreženju sa kablovskom ili Total TV-om?

Video sam spisak kanala na sajtu Telekoma, ali me zanima da li ima onih "+1"* kanala!?
*Isti kanal, samo kasni ili žuri za sat vremena.

Kakvi su utisci?
  • 0

Adaptation is the key for the survival.

#20 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 22 November 2009 - 10:43 PM

Pošto je već postojala tema, spojio sam ti post sa njom. ;).gif

Ja uzimam IPTV, verovatno sledeće ili najkasnije one tamo nedelje pa ću videti. Koriste ga nekoliko mojih ortaka i kažu da je extra.
  • 0

Similar Topics Collapse