Jump to content

Photo

Koji Windows uzeti?

• Please log in to reply
171 replies to this topic

Poll: Operativni sistemi (84 member(s) have cast votes)

Koji je Windows najpouzdaniji?

1. Windows XP (40 votes [46.51%])

Percentage of vote: 46.51%

2. Windows Vista (3 votes [3.49%])

Percentage of vote: 3.49%

3. Voted Windows 7 (38 votes [44.19%])

Percentage of vote: 44.19%

4. Windows 8 (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

5. Voted Windows 10 (5 votes [5.81%])

Percentage of vote: 5.81%

Vote Guests cannot vote

#1 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation
  • Omiljeni crtać:Nindža kornjače

Posted 24 June 2009 - 05:41 PM

Imam sledeću konfiguraciju:

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+
RAM Memorija: Transcend 2 GB
Hard Disk: Seagate 250 GB SATA 2 16 MB
Grafička: GeForce 8600 GT 256 MB

Zanima me vaše mišljenje o ovim operativnim sistemima, koji je najbolji, najpouzdaniji, šta jedan ima što drugi nema i da li mogu Windows Vista i 7 da rade na ovoj mojoj konfiguraciji?

Kosristim XP od kada je izašao, odnosno kupio sam računar baš te godine kada se pojavio i sada bi malo da ga promenim. smile.gif

• 0

#2 Electro

Electro
  • 694 posts
  • 10 Reputation

Posted 24 June 2009 - 06:35 PM

Uzmi Linux. tongue.gif
Ali ako on ne dolazi u obzir onda bih uzeo u obzir Win 7. Tj. XP je trenutno najbolje resenje, ali ako igras igrice onda pretpostavljam da ces kasnije morati da predjes na 7. Cak postoji i XP virtuelna masina za njega, ako ti ne rade neki programi. Vista moze da radi na toj masini, verovatno i 7. U svakom slucaju preskocio bih Vistu, biraj izmedju XP i 7. wink.gif

edit: Sad sam video da je pitanje "koji je najpouzdaniji?" U tom slucaju glas ide XP-u jer ipak ima radni staz. biggrin.gif 7 je valjda jos nije ni izasla(finalna).

Edited by Electro, 24 June 2009 - 06:36 PM.

• 0

#3 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 24 June 2009 - 06:44 PM

Još nije izašla finalna verzija sedmice ali svi hvale ovu verziju RC1, a Linux ne dolazi u obzir tongue.gif

Igrice sam potpuno batalio, uopšte me više ne privlače ni najmanje. Dakle, igrice mi nisu važne, hoću samo stabilan operativni sistem. smile.gif

Samo mi nije jasno zašto svi beže od Viste? huh.gif Ja do sada još nisam radio na Visti a svuda samo čitam negativne komentare. rolleyes.gif
  • 0

#4 ted

ted
  • 1,142 posts
  • 6 Reputation

Posted 24 June 2009 - 07:05 PM

QUOTE (Milan87 @ Jun 24 2009, 07:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Igrice sam potpuno batalio, uopšte me više ne privlače ni najmanje. Dakle, igrice mi nisu važne...

Aj bre. Čemu takav stav dry.gif (šalim se wink.gif)

QUOTE (Milan87 @ Jun 24 2009, 07:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Samo mi nije jasno zašto svi beže od Viste? huh.gif Ja do sada još nisam radio na Visti a svuda samo čitam negativne komentare. rolleyes.gif

Pa ranije je bilo velikih problema sa drajverima za razne eksterne uređaje ali je taj problem sada (uglavnom) rešen. Mada, opet je vista baš zahtevna, koristi mnogo više resursa nego xp. Ali ti nećeš koristiti komp za igrice (a imaš i solidnu mašinu) pa verujem da tebi i ne bi bio problem da je koristiš. Sedmica valjda izlazi u oktobru (a jača mašina za nju izgleda ne treba) i verujem da ćemo na nju svi preći...

Što se mene tiče, uskoro ću uzeti nov komp (na kom vista može da leti) ali pošto još igram igre na njemu, ipak ću se držati xp-a. A ako stanje sa 7. ostane kakvo je i danas, sigurno prelazim na nju kad se pojavi final build.
  • 0

Posted Image

#5 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 24 June 2009 - 07:13 PM

Stvarno ne mogu da se požalim na XP, radi savršeno samo ga treba lepo podesiti, ali je više dosadio rolleyes.gif Koristim ga više od 5 godina i malo bih da promenim. Što se Viste tiče, mislim da bi mi probleme pravili samo drajveri za tv-karticu jer je dosta stara i ne verujem da je za nju izašao neki update.

Znam da Vista troši više resursa, zato planiram da dodam još najmanje jedan GB rama i sa tim neće biti problema ali mislim da možda grafika može da me zeza jer imam samo 256 MB.

Mislim da će (iako nisam koristio Vistu) ovaj Windows 7 biti mnogo bolje rešenje jer još nije izašla finalna verzija a već ga svi hvale. Videćemo smile.gif
  • 0

#6 Electro

Electro
  • 694 posts
  • 10 Reputation

Posted 24 June 2009 - 08:36 PM

Nije ti problem 256MB za normalan rad. Verovatno si u pravu za tv karticu, ja imam problema sa ovom koja ima i drivere za Vistu. laugh.gif Sacekacu da izadje Win 7 da probam da li radi na njemu, pa da je izbacim... smile.gif Vista me mnogo nervira jer stalno nesto radi po disku iako sam iskljucio indexiranje. Interface je idiotski i za svaku glupost dosadjuje potvrdama. Ali to je vec stvar ukusa... wink.gif I da- ne radi mi skener na njoj, pa razmisli ako imas neke starije periferije.
  • 0

#7 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 24 June 2009 - 09:47 PM

Jbg malo sam zakasnio laugh.gif Ako već najnoviji win izlazi za par meseci, zašto bi se cimao sa Vistom biggrin2.gif
  • 0

#8 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 27 June 2009 - 03:51 PM

Samo da dodam...i Vistu su hvalili dok nije izasla finalna....

Btw, i 7 je na njenoj platformi.

Ja se za sada drzim XP-a.
  • 0
Svi električni uređaji rade na sivi dim. Kada sivi dim izađe, uređaj više ne radi.

#9 ted

ted
  • 1,142 posts
  • 6 Reputation

Posted 27 June 2009 - 08:32 PM

QUOTE (st.dragan @ Jun 27 2009, 04:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
i Vistu su hvalili dok nije izasla finalna....

Nisu je hvalili kao sedmicu. Ipak su se i onda znali problemi koji su posle ostali i u finalnoj verziji ali sa sedmicom za sada nije tako. To pokazuju i komentari ovih koji koriste beta i rc verziju...
  • 0

Posted Image

#10 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 13 August 2009 - 03:15 PM

Juče sam skinuo finalnu verziju Win sedmice, instalirao je i zaista sam oduševljen. Prosto ne mogu da verujem da mi radi brže nego XP, a mnogo je veći i grafički napredniji. Svi programi rade bez problema a sam windows ima fantastične opcije, nema bagova, dobro je zaštićen itd. Šta god vas zanima pitajte, sada imate od koga da saznate sve pre nego što se usudite da instalirate ovaj Win. smile.gif
  • 0

#11 ted

ted
  • 1,142 posts
  • 6 Reputation

Posted 13 August 2009 - 04:00 PM

QUOTE (Miki @ Aug 13 2009, 04:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Prosto ne mogu da verujem da mi radi brže nego XP, a mnogo je veći i grafički napredniji.

A šta konkretno radi brže? smile.gif Jesi stigao da probaš neku igru?
btw. ja sam juče na jednom od kompova instalirao vistu+sp2. Treba malo vremena da se uhoda čovek sa novim cakama...
  • 0

Posted Image

#12 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 13 August 2009 - 04:04 PM

Sve radi brže, brže se pokreću programi, brže se ide kroz Windows Explorer, brže mi se konektuje ruter, brže radi AV, brže se podiže Win, brže mi radi MSN...

Od programa nije hteo samo da mi radi GTalk, sve ostalo šljaka normalno. MV2Player traži da se promeni thema da bi radio ok i to je to.

Što se igara tiče, instalirao sam sve neke manje igrice, Mario Forever, igre sa starih konzola, Plants vs. Zombies isl. One rade bez problema.
  • 0

#13 Sho-ne

Sho-ne
  • Silent Water

• 801 posts
  • 11 Reputation
  • Omiljeni crtać:Le Piaf

Posted 13 August 2009 - 04:21 PM

Meni na w7 većina stvari radi super, osim TV karitice.
  • 0
Turn your face to the sun, and the shadows fall behind you.

#14 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 13 August 2009 - 04:24 PM

Ja sam se bojao da će me zezati TV-Kartica ali sam uspeo da rešim problem. Kada sam instalirao Win, vidim da su svi driveri tu, osim za tv-karticu. Instalirao sam ih sa diska koji sam dobio uz karticu i sve radi ok. smile.gif
  • 0

#15 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 22 September 2009 - 11:39 AM

Jel probao neko ovo čudo? biggrin.gif Samo da dopunim, i igre rade odlično, pre neki dan pređoh Tomb Raider Underworld, sada igram Call of duty world at war, sve radi perfektno. smile.gif
  • 0

#16 ted

ted
  • 1,142 posts
  • 6 Reputation

Posted 22 September 2009 - 05:00 PM

Ozbiljno se razmišljam da ga probam...
  • 0

Posted Image

#17 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 22 September 2009 - 05:09 PM

Nećeš se pokajati. smile.gif Možeš da ga instaliraš i na neku drugu particiju pa da imaš dual boot, win 7 i xp. smile.gif
  • 0

#18 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation

Posted 22 September 2009 - 05:43 PM

Ooooo, da li se to meni cini ili se to nekome dopada dual boot ;).gif
  • 0
Svi električni uređaji rade na sivi dim. Kada sivi dim izađe, uređaj više ne radi.

#19 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 22 September 2009 - 06:00 PM

Ma ja ću ga uskoro ukloniti, samo još da osposobim tv-karticu. Vidim da su krenuli da izbacuju nove drajvere za ovu moju zvučnu tako da mi sada radi ceo 5.1 sistem, verovatno će i za tv kworld. smile.gif Posle toga XP, bar što se mene tiče, ide u penziju.
  • 0

#20 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 928 Reputation

Posted 22 September 2009 - 08:50 PM

Jedini nedostatak ovog windowsa, ako se može nazvati nedostatkom, jeste što rad hardvera kao što su na pr. zvučnici zavisi od toga kako su povezani sa računarom. Uzeću moj primer, imam creative live zvučnu i 5.1 sistem koji mi je bio povezan sa kompom preko jednog kabla koji se na završetku račva u 3 "muška ulaza" koji idu u zvučnu, jedan je za centralni zvučnik i vufer, drugi je za frontalne zvučnike i treći za ona dva najmanja. Tako mi je oduvek bilo povezano i na XP-u je sve radilo savršeno. Uzmem. prvi put instaliram sedmicu i kada dođe do dela gde se windows povezuje sa netom i krene da skida neophodne drajvere, veličina drajvera za zvučnu bude 1.1 MB, nema nikakvih podešavanja već samo mogućnost da se radi dijagnostika, a kada pustim muziku rade samo dva frontalna bez vufera i zvuk je skroz bzvz. Za to nisam nikako mogao da nađem rešenje pošto stari drajveri za ovu zvučnu nisu mogli da se instaliraju na win 7. Šta se desi? Reših jednog dana da okrečim sobu i na kraju kada sam sve završio uzmem da vraćam stvari na svoje mesto i slučajno nogom zakačim taj kabl i nasilno iščupam iz vufera. Žice se pokrive, oni "gumeni" ulazi na kablu skroz pokrivljeni i nikako više nisam mogao da povežem. Odem do druga da vidim za taj kabl i saznam da se ovi zvučnici mogu povezati na drugi način, preko tri kabla sa činčevima. Kada sam to povezao i uključio računar win 7 je krenuo automatski da skida drajvere koji su bili teški oko 35 mb i taj softver je nakon instalacije imao sva potrebna podešavanja. Eto tako ja zbadžih zvuk...Eto to mi je malo bzvz, isto tako sam čuo da oni koji koriste integrisanu Realtek zvučnu karticu imaju problema sa zvukom a jedno od rešenja je da zvučnici budu upaljeni a vi da ih polako priključujete i ubacujete u komp, jer ih valjda onda windows detektuje i skida potrebne drajvere.

Eto, to je jedna i jedina zamerka koju imam. Sve ostalo je besprekorno, windows je odlično zaštićen windows firewallom i windows defenderom koji se redovno ažurira, nema bagova, ako instalirate neki malo stariji program ponudi vam mogućnost da ga prilagodite sedmici, čim izađe neka nova verzija drajvera za bilo šta odmah vas obavesti (što je korisna stvar za gamere zbog grafičke smile.gif ), već je izašao u obliku updatea srpski jezički paket koji je odlično odrađen, rade svi programi sasvim normalno, grafički je jako dobar, nudi dobre gadžete, možete da podešavate transparentnost, senku, ma sve. Takođe se po forumima priča da će se igrice ubuduće praviti isključivo za win 7 i vistu, što je prvi primer kod Need For Speed Shift koji baguje na win xp service pack 3. Ponovo ću ponoviti da nije zahtevan kao vista, kada gledate performanse kod igara koje su vam potrebne, nema onih zahteva kao kod viste da morate imati 1-2 gb više da bi je pokrenuli.

Kao što rekoh, pre nego što se usudite da je instalirate slobodno pitajte ovde šta vas interesuje. smile.gif Ako želite da win 7 instalirate na particiji na kojoj vam je xp, ponudiće vam u toku instalacije da vam sačuva podatke od prethodnog windowsa, koji će se po zvaršetku nalaziti u folderu Windows Old na C particiji. Ako ipak želite da uradite format, imate i tu opciju, a pogodite koliko dugo traje formatiranje... smile.gif celih par sekundi!
  • 0

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info