Jump to content

Photo

Grave of the Fireflies (Hotaru no Haka, 1988)

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 SerbianGod

SerbianGod
  • 6,476 posts
  • 393 Reputation
  • Omiljeni crtać:Legend of the Galactic Heroes

Posted 06 November 2012 - 05:32 PM

wdAxxcJ.gif

aAmfsOl.png Xisisxx.png

In the aftermath of a World War II bombing, two orphaned children struggle to survive in the Japanese countryside. To Seita and his four year old sister, the helplessness and indifference of their countrymen is even more painful than the enemy raids. Through desperation, hunger and grief, these children's lives are as heartbreakingly fragile as their spirit and love is inspiring.

U pitanju je anime film cija je prica sledeca: godina je 1945, a Japan pocinje gubiti bitku u Drugom svetskom ratu. Pri bombardovanju grada Kobea, poginula je majka cetrnaestogodisnjeg Seite i njegove mladje sestre Secuko, pa su tako oboje ostali bez staranja, jer se njihov otac bori u ratu na nekom brodu u Tihom okeanu.

Bas me cudi sto jos uvek nemamo temu za ovaj anime, a ne vole ga samo anime fanovi, vec i oni koji to nisu, stavise, ne mali broj ga smatraju jednim od najboljih crtaca/filmova ikada i to sasvim opravdano. Nisam neki fan Ghibli anime ostvarenja, ali ovaj prosto obozavam jer me jos uvek odusevljava i narativno i vizuelno, a pogotovo zbog prejake i iskrene emotivne niti. Jedan od boljih prikaza, ako ne i najbolji prikaz II svetskog rata u ocima "obicnih" ljudi i koji nam na odlican, surov, tezak, mucan, dirljiv i pre svega, realistican nacin priblizava taj tezak zivot Japanaca u tom vremenu i uopsteno taj tezak zivot za vreme tog razdoblja. O samoj reziji i scenariju Isao Takahata-e ne treba trositi reci, kao i o glasovima i muzici jer je sve to prosto...velicanstveno. Sve u svemu, ako jos uvek niste pogledali ovo remek-delo, bacajte se na DL i gledanje, jer garantujem da cete uzivati u jednom od najemotivnijih umetnickih ostvarenja, u bilo kom njenom obliku.

10/10

0Y6JaC3.png

• 1

#2 synhro

synhro
  • 8,866 posts
  • 1,252 Reputation
  • Omiljeni crtać:Mawaru Penguindrum

Posted 06 November 2012 - 05:57 PM

Nemamo temu jer smo (..htedoh reći sam xD) lenji da otvaramo, a celu diskusiju smo vodili u Poslednjem crtaću.

Odudara od Ghibli-jeve norme, baš zato što ga nije režirao Miyazaki, već Takahata..ima manje natprirodnih elemenata, letećih životinja i duhova, ali je zato dublji, suroviji i iskreniji. Nisu mogli realističnije da prikažu tu prekretnicu istorije modernog Japana..možda zvuči surovo, ali sve ove patnje su zapravo razlog zašto im je zemlja danas tu gde jeste. Pre i posle rata svi su morali raditi za otadžbinu i cara, kako bi uzdigli zemlju iz zaostalosti i pepela, a u tom procesu su zaboravljene priče hiljada ratnih siročadi. Seita i Setsuko im odaju počast na najpotresniji mogući način.
  • 0

#3 TerriccotaPie

TerriccotaPie
  • Discord

• 9,869 posts
  • 838 Reputation
  • Omiljeni crtać:Digimoni, Paranoia Agent, Symbionic titan, Avatar: TLA

Posted 06 November 2012 - 06:30 PM

U pitanju je remek-delo koje me je oduvalo s nogu. Dakle, jedan od retkih animea koji me je zesce rasplakao. Desavalo se da nekad pustim suzu kad me neka scena dirne... Ali ovo je zaista snazan udarac. Sjajni likovi, odlicno ispricana prica, realnost na visokom nivou, fantasticna old skul animacija(iako ne gotivim old skul ovde je bas takva savrsena)....
10/10
  • 0

Posted Image

#4 c1k4_ml3kc3

c1k4_ml3kc3
  • ЯдźŗēĻ

• 468 posts
  • 5 Reputation
  • Omiljeni crtać:Svi

Posted 09 November 2012 - 12:31 AM

Да, врло озбиљан аниме и никако за децу!
  • 0

Fantasy's not for the weak-minded

#5 Joda

Joda
  • The Librarian

• 20,000 posts
  • 1,370 Reputation

Posted 06 May 2019 - 09:01 PM

Studio Ghibli co-founder and anime director Isao Takahata passes away in Tokyo

• 1

This song is ending. But the story never ends.