Jump to content

Photo

Hardware Opsta tema

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation
  • Omiljeni crtać:Nindža kornjače

Posted 08 November 2011 - 09:33 PM

Ne znam koliko pratite desavanja vezana za hardware, ali da li ste primetili drastican skok cena hard diskova? blink.gif Ja nisam bio bas u toku, al' mi ortak rece da mu sastavim konfiguraciju na netu i kada sam video cene hard diskova, nisam mogao da verujem, mislio sam da mi browser nesto zabagovao. blink.gif

Do pre par meseci je hdd od 1 TB kostao oko 50 eura, a sada kosta 140 eura, a oni manji od 500 GB su bili oko 30, a sada su blizu 100.

Cene ostalih komponenti su malo porasle, neke isto kostaju, ali zasto bas hdd-ovi da ovoliko skoce!? blink.gif

Iskreno, ne bih voleo da sam u kozi onoga ko sada kupuje racunar. biggrin.gif Cak su zbog hdd-a koji i nije toliko bitan na masini, drasticno skocile i cene onih tzv "gotovih" tj vec sastavljenih konfiguracija.
  • 0

#2 Guest_Darksiders PC Gamer_*

Guest_Darksiders PC Gamer_*
  • 0 Reputation

Posted 08 November 2011 - 09:40 PM

http://www.gigatrons..._-_wd10ears-865

Zaista jeste cena dosta skocila,ali nije bas tolko biggrin.gif

Sada je ovakvo stanje :

500gb sa 25e na 60e
1tb sa 45e na 85e
  • 0

#3 Joda

Joda
  • The Librarian

• 20,000 posts
  • 1,370 Reputation

Posted 08 November 2011 - 09:43 PM

pa cene su bukvalno skocile za jedan stepenik tj samo su se smenili..ako me razumes..mada razumem ovo..vala ovako je svake godine..naprze ljude i onda kao za novu godinu kupuju na snizenju..al ima fora..nadjes maloprodajne radnje koje zadrzavaju stare cene npr Verbatim-ova u resavskoj de je dvd svega 15-2o dinara a pola terabajta kosta oko nekih 4o-5o evra..

@DPcG

ne valja ti ova racunica jer ja kad sam prosle godine uzeo moj terabajt placen je 6k i ne znam de si nasao ove cene..osim ako ne kupujes neko djubre..
  • 0

This song is ending. But the story never ends.

#4 zlakrvopijica

zlakrvopijica
  • zloca od svih zloca nad svim zlocama

• 937 posts
  • 9 Reputation
  • Omiljeni crtać:mece dobrici

Posted 08 November 2011 - 09:43 PM

ja nisam primetia bas jer iskreno nisam nesto pri parama da bih kupovala nove komponente za svoj kompic i ako su mi preko potrebne ali sad bas pogledah preko neta radnju gde ja kupujem i vidi stvarno nabili cene za medalju sad.gif
hard od 2T koji je kostao oko 10 000 din sada je preko 14 000 din sad.gif
sad mi je jos dalji nego sto je bio. i onako sam male sanse imala da ga kupim ali sada............ nikako cry.gif
  • 0
Posted ImagePosted Image

#5 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation

Posted 08 November 2011 - 09:48 PM

QUOTE (Darksiders PC Gamer @ Nov 8 2011, 09:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
http://www.gigatrons..._-_wd10ears-865

Zaista jeste cena dosta skocila,ali nije bas tolko biggrin.gif

Sada je ovakvo stanje :

500gb sa 25e na 60e
1tb sa 45e na 85e

Velika vecina tih cena sa Gigatronovog sajta nije validna. A osim toga, taj hdd je WD-ova Green verzija koja je raspad i sluzi samo za skladistenje podataka, zato je cena niza.

QUOTE (Joda @ Nov 8 2011, 09:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pa cene su bukvalno skocile za jedan stepenik tj samo su se smenili..ako me razumes..mada razumem ovo..vala ovako je svake godine..naprze ljude i onda kao za novu godinu kupuju na snizenju..

Ma sve je to ok brate, ali ovo je bas preterano.

Evo pogledajte u WinWinu ovaj HDD koji je spadao medju najjeftinije kada je u pitanju kapacitet od 1 TB (kostao malo preko 5000 din a sada 14000)

http://www.winwin.rs...productId=28882

A evo i primera HDD-a koji je bio jedan od najjeftinijih kada je u pitanju kapacitet od 500 GB (kostao oko 3000, a sada 9600)

http://www.winwin.rs...productId=24823
  • 0

#6 Joda

Joda
  • The Librarian

• 20,000 posts
  • 1,370 Reputation

Posted 08 November 2011 - 09:51 PM

ja sam srecan sto sam ovaj lap kupio za onu cenu 29k jer mu je sad cena 39k on je bio na nekom debelom snizenju..
  • 0

This song is ending. But the story never ends.

#7 Guest_scrym4321_*

Guest_scrym4321_*
  • 0 Reputation

Posted 08 November 2011 - 09:55 PM

a brate najbolje nek 4 puta povecaju cenu ovo je nenormalno ali stvarno.
posebno jer ja uskoro treba da kupim komp oderace me.
  • 0

#8 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation

Posted 08 November 2011 - 09:58 PM

Ja nabudzih masinu pre nekih 5 meseci tako da sam sada miran naredne 3 godine minimum. biggrin.gif Tamo negde, oko maja/juna su bas bile niske cene, dosta nize od sadasnjih...

Opet kazem, sve mogu da razumem, ali zasto bas da hard diskovi ovoliko skoce, bukvalno je cena utrostrucena.
  • 0

#9 synhro

synhro
  • 8,866 posts
  • 1,252 Reputation
  • Omiljeni crtać:Mawaru Penguindrum

Posted 08 November 2011 - 09:59 PM

QUOTE (Sub-Zero @ Nov 8 2011, 11:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
A evo i primera HDD-a koji je bio jedan od najjeftinijih kada je u pitanju kapacitet od 500 GB (kostao oko 3000, a sada 9600)

http://www.winwin.rs...productId=24823

Kupio sam ja ovaj (samo sa duplim kešom) početkom godine za 4300. Auuu..šta je ovo?
  • 0

#10 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:00 PM

QUOTE (synhro @ Nov 8 2011, 09:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Kupio sam ja ovaj (samo sa duplim kešom) početkom godine za 4300. Auuu..šta je ovo?

Ok, zbog kesa je i cena malo veca, ali to je ok.

Ja se sokir'o kad sam video, ne bi tek tako otvorio temu... biggrin.gif
  • 0

#11 mikikg

mikikg
  • 283 posts
  • 2 Reputation
  • Omiljeni crtać:dragon ball i ostali crtaci 80-90 godina

Posted 08 November 2011 - 10:06 PM

western digital koliko ja znam je u velikim finansijskim problemima i skorije se desila neka nesreca u njihovom jednom od najvecih postrojenja za pravljenje HDD tako daje nastala nestasica sa HDD jer je WD jedan od najvecih ako i ne najveci proizvodjac HDD...
  • 0

#12 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:08 PM

QUOTE (mikikg @ Nov 8 2011, 10:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
western digital koliko ja znam je u velikim finansijskim problemima i skorije se desila neka nesreca u njihovom jednom od najvecih postrojenja za pravljenje HDD tako daje nastala nestasica sa HDD jer je WD jedan od najvecih ako i ne najveci proizvodjac HDD...

Ovo nisam znao. ohmy.gif sad.gif sad.gif sad.gif

Ne samo da je najveci vec i najbolji. Ali opet, kakve to veze ima sa ostalim proizvodjacima? Mozda sada zele da zarade kada su ovi u problemima... biggrin.gif
  • 0

#13 mikikg

mikikg
  • 283 posts
  • 2 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:12 PM

To je i moje misljenje....samo su im pare u glavi... dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif
  • 0

#14 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:14 PM

Jel ti bese uze komp od onog naseg razgovora?

WD-ovi diskovi su najtisi, najhladniji i najmanji potrosaci struje, tj napajanja.
  • 0

#15 mikikg

mikikg
  • 283 posts
  • 2 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:18 PM

ma poslao sam ti poruku posle nekog vremena da nisam jos kupiao je su mi iskrsli neki finansijski problemi, vidim da ce sacekati jos malo jer su HDD ovako otisli.... ;).gif ;).gif ;).gif ali sigurno ce ostati ona konfiguracija... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
  • 0

#16 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:21 PM

Nemoj onu istu da kupujes, pogotovo ako budes jos malo cekao. ;).gif Razlog je jednostavan, stizu buldozer procesori koji ce biti dosta jaci i koji ce zahtevati AM3+ soket na ploci, tako da nemoj uzimati nesto sto polako zastareva. ;).gif
  • 0

#17 mikikg

mikikg
  • 283 posts
  • 2 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:22 PM

ma javicu se ja profesionalcu za pomoc kada budem imao dovoljno para.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
  • 0

#18 Raiden

Raiden
  • Flawless Victory!

• 14,214 posts
  • 927 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:30 PM

Ok, evo jedne zivotinjice, koja moze sada da se kupi. biggrin.gif

http://www.emmi.rs/p...productId=18629
  • 0

#19 synhro

synhro
  • 8,866 posts
  • 1,252 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:40 PM

http://www.emmi.rs/p...productId=17238

Si video ove zezancije..jedino je socket problem.
  • 0

#20 synhro

synhro
  • 8,866 posts
  • 1,252 Reputation

Posted 08 November 2011 - 10:58 PM

Sorry za dupli.

Globalna nestašica hard diskova izazvana je velikim poplavama u Tajlandu koje su ugrozile proizvodna postrojenja Western Digital-a, jednog od dva najveća svetska snadbevača hard disk uređajima. Postrojenja su prekinula sa radom kako bi se spasila oprema. Osim Western Digitala pogođena su postrojenja glavnih sandbevača delova poput japanskog Nidec-a koji proizvodi motore za hard diskove. Čitav lanac proizvodnje ovih uređaja je uzurpiran pa je posledica toga velika nestašica čija će kulminacija dostignuti vrhunac tokom prvog tromesečja iduće godine.

Western Digital se trudi da proizvodnja pogona na Tajlandu iz kojih je izlazilo 60% ukupne proizvodnje diskova, nadiomesti dodatnim angažovanjem fabrika u Kini, Filipinima, Singapuru ali problem sa snabevanjem delova je nepremostiv. To je razlog zbog koga cene diskova dramatično rastu. Hard diskovi kapaciteta 500GB već su poskupeli za 60% a očekuje se dalji rast cena.

Western Digital je u međuvremenu tržištu isporučio manje od polovine planirane količine diskova što je poremetilo snabevanje tržišta krajnjih kupcaca ali i planove proizvođača PC računara. WD se nalazi u fazi obnavljanja postrojenja dok će nešto kasnije objaviti hoće li doći do promena u proporciji snadbevanja tržišta obzirom da situacija postaje kritična. Uostalom pogledajte fotografiju Western Digital fabrike diskova, napravljene tokom prošle nedelje.

Fabrika WD

• 0

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info