Jump to content

Photo

"Hronika o Kraljubici" - Patrik Rotfus

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 SerbianGod

SerbianGod
  • 6,476 posts
  • 393 Reputation
  • Omiljeni crtać:Legend of the Galactic Heroes

Posted 06 October 2012 - 07:30 PM

ime_vetra-patrik_rotfus_v.jpgstrah_mudroga_-_i_tom-patrik_rotfus_v.jpstrah_mudroga_-_ii_tom-patrik_rotfus_v.j

GoodReads - Ime Vetra
GoodReads - Strah Mudroga
Laguna - Ime Vetra
Laguna - Strah Mudroga I Tom
Laguna - Strah Mudroga II Tom

The Kingkiller Chronicle is a fantasy trilogy by Patrick Rothfuss, telling the autobiography of Kvothe an adventurer, arcanist, and famous musician. The plot is divided into two different action threads: the present, where Kvothe tells the story of his life to Devan Lochees (known as Chronicler) in the main room of his inn, and Kvothe's past, the story in question, which comprises the majority of the books. The present-day interludes are in the third person from the perspective of multiple characters, while the story of Kvothe's life is told entirely in the first person from his own perspective. The series also contains many metafictional stories-within-stories from varying perspectives, most of which are recounted by Kvothe, having been heard from other characters in his past.

Veliki sam ljubitelj epske fantastike u globalu u vidu filmova, knjiga, stripova, ali ovo je nesto najbolje sto sam citao iz tog zanra. Prosto...potpuno drugacije prikazana, koncipirana i odradjena EF trilogija koja se jos uvek nije zavrsila i koja se razlikuje od vecine naslova iz ovog zanra, ako ne i od svih. Prica celokupnog serijala, barem do sada je odlicna, sa potpuno drugacijim prikazom magije jer se ona oslanja vise na nauku: alhemiju, sigaldriku i slicne oblasti, a opet je mnogo vise carobna i magicna od vecine naslova iz EF zanra. Naravno, i sami likovi su odlicni, kako glavni lik, tako i sporedni likovi, a pogotovo glavni lik Kvout koji je prosto veoma jedinstven i predobar lik. Celokupnu tu pricu, setting, likove je odlicno uklopio odlicni Patrik Rotfus sa predivnim pripovedanjem, stilom, a pogotovo opisima pejzaza i bitnih situacija i detalja. Prosto, obozavam njegove uvode u poglavlja i njegove zavrsetke tih istih poglavlja jer su prosto nesto carobno i dirljivo. Celokupan serijal je prozet avanturom koja se preplice romansom (ciji se pocetak, kraj, pa i sama svrha jos uvek ne nazire), kao i sa dramom, akcijom i lepim, suptilnim humorom. Sve u svemu, dopala su mi se oba dela za sada, ali mozda malo vise drugi jer je onaj deo sa Ademre ljudima bio odlican, mada je i prvi deo imao odlicnu dramu u duhu egzistencijalizma. I da...ceka se treci deo i naravno, ako volite Tolkina, Jordana, Martina, morate dati sansu i Rotfusu jer je on svakako zasluzuje.

Krajputaš je njegov, baš kao što je i treća tišina njegova. Tako i priliči jer to je i najveća od tri tišine i obavija ostale. Duboka je i prostrana poput svršetka jeseni. Teška je poput velikog uglačanog rečnog kamena. To je uporan, rezak zvuk čoveka koji čeka da umre.

• 1

#2 SerbianGod

SerbianGod
  • 6,476 posts
  • 393 Reputation
  • Omiljeni crtać:Legend of the Galactic Heroes

Posted 21 July 2013 - 07:41 PM

Patrick Rothfuss’ The Name of the Wind Coming to Television

Aaaaaaa. Ok.

• 1

#3 Joda

Joda
  • The Librarian

• 20,000 posts
  • 1,370 Reputation

Posted 26 May 2017 - 06:40 PM

Kada sam se prvi put susreo sa prvom knjigom iz ovog serijala, Imenom Vetra, nisam znao sta me ocekuje. Nazalost, kako to obicno biva, u nedostatku para sam je ili pozajmljivao ili citao u knjizarama, tako da nisam mogao da uhvatim pravu nit knjige koja me je sa svakim okretom stranice, koji su neki put buili i u razmaku od po nekoliko meseci sve vise odusevljavala. Onda pre dve godine sam za noc knjige najzad uspeo da ustekam malo para i da sam sebe castim prvencem Patrika Rotfusa. Malo je reci da sam knjigu od oko 700 strana progutao u jednom citanju. Svet koji je Rotfus stvorio i podelio sa nama je apsolutno neverovatan i pruza dosta toga za istrazivanje i uzivanje. Nije tipicna prica, tacnije nije pricana na tipican nacin, imamo retrospekciju glavnog lika koji zeli da zaboravi ko je. U svim tim recima u kojima je veoma lako izgubiti se, Rotfus uspesno golica mastu i tera vas da nastavite dalje. Ja sam, posto sam u trenutku citanja bio u vikendici kod Grocke, nakon sto sam u 4 ujutru izvristao po kuci zato sto nemam nastavak, prvim autobusom u 6 ujutru se vratio u Beograd i kupio drugu knjigu koja je u dva toma i jednu poslasticu zvana Muzika Tisine. U nastavku, Strahu Mudroga, Patrik nastavlja pricu na isti nacin tamo gde je stao i daje nam malo veci uvid u fantaziju i strukturu njegovog sveta sto nekima moze da bude pomalo zamorno i dosadno. Sada se ceka treca knjiga, Kamena Vrata (work title) koja bi trebala da zaokruzi Kvoutova putesestvija. Pored ovoga, postoji jos i kratka prica, Muzika Tisine, koja je veoma lako postala moja omiljena knjiga koju uvek nosim u torbi i koju sam procitao najmanje 20 puta. Prica prati Ori, stanovnicu univerziteta, koja vidi svet drugacije i dozivljava stvari na potpuno neverovatan nacin, tako da je jednostavno morate zavoleti. Knjga nije za svakoga. Cudno je pisana i zaista morate da se sazivite sa njom da bi je razumeli. Sto je Rotfus rekao, ovo je za sve one koji su malo osteceni. Uz ovo postoji jedna kratka prica Lightning Tree koja se desava jutro pre prve price i prati Basta dok radi neke psine a druga je pesma How Old Holly Came To Be. Ni jedna jos uvek nije prevedena na srpski.
Sve sto mogu da vam kazem je da zaboravite na Igru Prestoa i da dozvolite Rotfusu da vas vodi u fantastiku jer je bolji od Martina.

• 0

This song is ending. But the story never ends.

#4 Joda

Joda
  • The Librarian

• 20,000 posts
  • 1,370 Reputation

Posted 25 March 2019 - 03:15 PM

• 0

This song is ending. But the story never ends.

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info