Jump to content


Photo

Da li Asteriksovo selo stvarno postoji?


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 st.dragan

st.dragan
  • 8,972 posts
  • 7 Reputation
  • Gender:Male
  • Location:BG

Posted 01 September 2010 - 10:21 PM

Da li Asteriksovo selo stvarno postoji?



Gde se nalazi selo u kome je živeo Asteriks? Negde na severu Bretanje, ali ne zna se tačno gde. Jedna novinarska ekipa pokušala je da pronađe galsko selo koje Rimljani nisu mogli da osvoje…


Asteriks i Obeliks


Imamo sreću, na jednom rtu nailazimo na kolibe, Hinkelštajna i Gale. To bi moralo da bude Asteriksovo selo.

„Asteriksovo selo ne postoji. Ne postoji mesto gde bi arheološkim iskopavanjem da dokažemo da je upravo tu živeo Asteriks“, kaže Žan Mark L Bej.

Ali mi nećemo odustati.

„Tražimo selo u kome je živeo Asteriks. Mora da bude ovde negde.“
„Da, to je kod Kap von Erki. To je ovde u blizini i tu se zaista nalazi jedno galsko selo.“
„Ali Gali su otišli ili?“
„Da, odavno su otišli.“



Albert Uderco sa likovima koje je stvorio


Dobro, idemo prema Erkiju. Tu su dakle, 50 godina pre Hrista mali Gali našli svoju domovinu. Ne primećujemo neku naročitu sličnost. I direktorka turističke agencije je skeptična:

„Pa dobro, moglo bi se reći da postoje sličnosti.“
„Sličnosti. Uvereni smo da fikcija na ovom mestu odgovara realnosti.“


Vidi se i iz aviona

Međutim, našli smo stručnjaka za Asteriksa – Žan Pjer Alena:

„Erki je selo Rimljana i malih Gala, dakle i Asteriksa. Pokušaću to da vam dokažem. Evo, ovo mesto izgleda kao da ga gledate lupom Asteriksovih autora Uderca i Gošinija.“

Ovo mesto se na službenoj karti zove Rimski logor Cezar. Nekadašnji osvajači zaista su bili tu.

„Rimski logor se nalazio na ovom mestu. Tri stene se nalaze iza nas. Iz aviona još možete videti kvadratne strukture na terenu.“

Dakle, našli smo pravi dokaz. Ali meštanima kao da nije pravo što je Asteriks živeo tu. Možda se samo brane od turističke najezde.

„Uverena sam da živimo u selu Asteriksa i Obeliksa.“
„Nisam to znala.“
„Znamo to odavno.“

Nema sumnje, pronašli smo selo Asteriksa i Obeliksa. A i meštani Erkija su se uvek plašili samo jednog: da im nebo ne padne na glavu.


Scena iz filma "Asteriks na Olimpijskim igrama"





Autori: Armin Visdorf / Željka Bašić-Savić
Odgovorni urednik: Ivan Đerković
Izvor: Deutsche Welle
  • 0
Svi električni uređaji rade na sivi dim. Kada sivi dim izađe, uređaj više ne radi.

#2 Guest_STEFI GROBARCINA_*

Guest_STEFI GROBARCINA_*
  • 0 Reputation

Posted 02 September 2010 - 06:26 PM

Toooooooo,Ale i Obi biggrin.gif
Naravno da postoji taj viledz biggrin.gif
Stvarno i ja tako mislim.
  • 0





Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info